AMBASSADORS & CHIEFS OF MISSION




ARGENTINA

Name: John Barrett
State of Residency: Oregon
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 1903
Presentation of Credentials: Dec 21, 1903
Termination of Mission: Left post, Apr 27, 1904
Note: Commissioned to the Argentine Republic. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation Nov 16, 1903..


Name: Arthur M. Beaupre
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 17, 1904
Presentation of Credentials: Jun 17, 1904
Termination of Mission: Left post, May 2, 1908
Note: Commissioned to the Argentine Republic.


Name: Spencer F. Eddy
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 2, 1908
Presentation of Credentials: Aug 27, 1908
Termination of Mission: Left post, Jan 2, 1909
Note: Commissioned to the Argentine Republic.


AUSTRIA

Name: Robert S. McCormick
State of Residency: Illinois
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 27, 1902
Presentation of Credentials: Jun 26, 1902
Termination of Mission: Presented recall, Dec 29, 1902
Note: Commissioned to Austria-Hungary.


Name: Bellamy Storer
State of Residency: Ohio
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1902
Presentation of Credentials: Jan 3, 1903
Recommissioned after confirmation
Termination of Mission: Left post, Feb 8, 1906
Note: Commissioned to Austria-Hungary.
Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902.


Name: Charles S. Francis
State of Residency: New York
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 22, 1906
Presentation of Credentials: May 29, 1906
Termination of Mission: Presented recall, Apr 1, 1910
Note: Commissioned to Austria-Hungary.


BELGIUM

Name: Henry Lane Wilson
State of Residency: Washington
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: May 5, 1905
Termination of Mission: Left post, Dec 25, 1909

BOLIVIA

Name: William B. Sorsby
State of Residency: Mississippi
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 11, 1902
Presentation of Credentials: Oct 4, 1902
Termination of Mission: Left post, Mar 16, 1908
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902.


Name: James F. Stutesman
State of Residency: Indiana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 5, 1908
Presentation of Credentials: Sep 8, 1908
Termination of Mission: Left post, Apr 15, 1910
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 10, 1908.


BRAZIL

Name: David E. Thompson
State of Residency: Nebraska
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1902
Note: Commissioned during a recess of the Senate; did not take oath of office for this appointment.


Name: David E. Thompson
State of Residency: Nebraska
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 8, 1902
Presentation of Credentials: Apr 1, 1903
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary


Name: David E. Thompson
State of Residency: Nebraska
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 13, 1905
Presentation of Credentials: Mar 16, 1905
Termination of Mission: Left post, Nov 3, 1905


Name: Lloyd C. Griscom
State of Residency: Pennsylvania
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 29, 1906
Presentation of Credentials: Jun 6, 1906
Termination of Mission: Left post, Jan 2, 1907


Name: Irving B. Dudley
State of Residency: California
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1906
Presentation of Credentials: Apr 1, 1907
Termination of Mission: Left post, Sep 16, 1911


BULGARIA

Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Diplomatic Agent
Appointment: Jun 5, 1903
Presentation of Credentials: Sep 19, 1903
Termination of Mission: Recommissioned to
a different combination of countries
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Greece, Romania, and Serbia
and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Athens. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Nov 16, 1903.


Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Diplomatic Agent
Appointment: Mar 8, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Jun 4, 1907
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Greece and Montenegro and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Athens.


Name: Horace G. Knowles
State of Residency: Delaware
Title: Diplomatic Agent
Appointment: Jul 1, 1907
Presentation of Credentials: Aug 21, 1907
Termination of Mission: Left Bucharest, Feb 4, 1909
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic
Agent in Bulgaria; resident at Bucharest.
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 12, 1907.


Name: Huntington Wilson
State of Residency: Illinois
Title: Diplomatic Agent
Appointment: Dec 17, 1908
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; took oath of office, but did not proceed to post.


Name: Spencer F. Eddy
State of Residency: Illinois
Title: Diplomatic Agent
Appointment: Jan 11, 1909
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Diplomatic Agent in Bulgaria; served at Bucharest, but did not present credentials in Bulgaria.


CHILE

Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1902
Note: Declined appointment.
Note: Commissioned during a recess of the Senate.


Name: John Hicks
State of Residency: Wisconsin
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 14, 1905
Presentation of Credentials: Oct 5, 1905
Termination of Mission: Left Chile, May 11, 1909
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 11, 1905.


CHINA

Name: William Woodville Rockhill
State of Residency: District of Colombia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Jun 17, 1905
Termination of Mission: Relinquished charge, Jun 1, 1909
Note: Commissioned to China.
Note 2: The flag of China presented is the PRC flag;
the flag presented is not historically accurate for 1905

COLOMBIA

Name: Arthur M. Beaupre
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 12, 1903
Presentation of Credentials: Apr 13, 1903
Termination of Mission: Left post, Dec 19, 1903


Name: William W. Russell
State of Residency: District of Colombia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 17, 1904
Presentation of Credentials: Dec 9, 1904
Termination of Mission: Left post, May 24, 1905


Name: John Barrett
State of Residency: Oregon
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 21, 1905
Presentation of Credentials: Nov 27, 1905
Termination of Mission: Left Colombia, Sep 24, 1906
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 11, 1905.


Name: Thomas C. Dawson
State of Residency: Iowa
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 10, 1907
Presentation of Credentials: Oct 16, 1907
Termination of Mission: Left post, Apr 25, 1909


COSTA RICA

Name: William L. Merry
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 12, 1907
Termination of Mission: Recommissioned to Costa Rica only
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
to Nicaragua and Costa Rica;
resident at San Jose.
Name: William L. Merry
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1908
Presentation of Credentials: Left Costa Rica, Mar 4, 1911
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 10, 1908.

CUBA

Name: Herbert Goldsmith Squiers
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: May 20, 1902
Presentation of Credentials: May 27, 1902
Termination of Mission: Left post, Dec 2, 1905


Name: Edwin V. Morgan
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 29, 1905
Presentation of Credentials: Mar 1, 1906
Termination of Mission: Left post, Jan 5, 1910
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 11, 1905.


DENMARK

Name: Thomas J. O'Brien
State of Residency: Michigan
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: May 27, 1905
Termination of Mission: Left post, Jun 5, 1907


Name: Maurice Francis Egan
State of Residency: District of Columbia
Title: Non-career appointee
Appointment: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Presentation of Credentials: Jun 10, 1907
Termination of Mission: Sep 6, 1907 Left post, Dec 16, 1917
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 12, 1907.


DOMINICAN REPUBLIC
(Santo Domingo)

Name: Thomas C. Dawson
State of Residency: Iowa
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Apr 29, 1904
Presentation of Credentials: Jul 23, 1904
Termination of Mission: Left post, May 5, 1907
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 8, 1904.
Commissioned or accredited to Santo Domingo.


Name: Fenton R. McCreery
State of Residency: Michigan
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Jan 10, 1907
Presentation of Credentials: May 18, 1907
Termination of Mission: Left post, Oct 7, 1909
Note: Commissioned or accredited to Santo Domingo.


ECUADOR

Name: Joseph W. J. Lee
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 18, 1905
Presentation of Credentials: Dec 30, 1905
Termination of Mission: Left Ecuador, Feb 21, 1907
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 12, 1905.


Name: Williams C. Fox
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 10, 1907
Presentation of Credentials: Apr 18, 1907
Termination of Mission: Relinquished charge, Jul 19, 1911


EGYPT

Name: John W. Riddle
State of Residency: Minnesota
Title: Agent/Consul General
Appointment: Sep 8, 1903
Presentation of Credentials: Mar 28, 1904
Termination of Mission: Left post, Jun 9, 1905
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Nov 24, 1903.


Name: Lewis M. Iddings
State of Residency: New York
Title: Agent/Consul General
Appointment: Mar 23, 1905
Presentation of Credentials: Dec 23, 1905
Termination of Mission: Left post, Apr 14, 1910
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 15, 1905.


El SALVADOR

Name: H. Percival Dodge
State of Residency: Massachusetts
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Presentation of Credentials: Jul 1, 1908
Termination of Mission: Left post, Feb 6, 1909
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned to Salvador
only after confirmation on Dec 12, 1907.
Also accredited to Honduras until 1908;
resident at San Salvador.
Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 10, 1908,
but did not serve under this appointment.

ETHIOPIA

Name: Hoffman Philip
State of Residency: New York
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Jul 20, 1908
Presentation of Credentials: Jul 6, 1909
Termination of Mission: Left post, Feb 8, 1910
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 9, 1908. Commissioned to Abyssinia,
but did not serve under this recess appointment.

FRANCE

Name: Robert S. McCormick
State of Residency: Illinois
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: May 2, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Mar 2, 1907


Name: Henry White
State of Residency: Rhode Island
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1906
Presentation of Credentials: Mar 23, 1907
Termination of Mission: Left France, Nov 3, 1909


GERMANY

Name: Charlemagne Tower
State of Residency: Pennsylvania
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1902
Presentation of Credentials: Dec 19, 1902
Termination of Mission: Presented recall, Jun 8, 1908
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 8, 1902. Commissioned to Germany.


Name: David Jayne Hill
State of Residency: New York
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 2, 1908
Presentation of Credentials: Jun 14, 1908
Termination of Mission: Presented recall, Sep 2, 1911
Note: Commissioned to Germany.
Note 2: German flag not historically accurate for 1902


GREECE

Name: Henry L. Wilson
State of Residency: Washington
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1902
Note: Commissioned during a recess of the Senate.
Commissioned also to Romania and Serbia;
declined appointment.


Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1902
Presentation of Credentials: Dec 24, 1902
Termination of Mission: Recommissioned to serve
concurrently as Diplomatic Agent in Bulgaria
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
to Greece, Romania, and Serbia after confirmation
on Dec 8, 1902;
resident at Athens. Also accredited to
Romania and Serbia; resident at Athens.


Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 5, 1903
Termination of Mission: Recommissioned to a different combination of countries
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
to Greece, Romania, and Serbia,
and Diplomatic Agent in Bulgaria.
Recommissioned after confirmation
on Nov 16, 1903;resident at Athens.


Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Oct 19, 1907
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
to Greece and Montenegro and
Diplomatic Agent in Bulgaria;
resident at Athens.


Name: Richmond Pearson
State of Residency: North Carolina
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Presentation of Credentials: Dec 23, 1907
Termination of Mission: Presented recall, Jun 29, 1909
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 16, 1907.
Also accredited to Montenegro;
resident at Athens.


GUATEMALA

Name: Leslie Combs
State of Residency: Kentucky
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 12, 1902
Presentation of Credentials: Feb 2, 1903
Termination of Mission: Presented recall, Feb 25, 1907
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902.
Also commissioned to Honduras;
resident at Guatemala.


Name: Joseph W.J. Lee
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 10, 1907
Presentation of Credentials: Mar 19, 1907
Termination of Mission: Recommissioned to Guatemala only
Note: Also commissioned to Honduras; resident at Guatemala.


Name: Joseph W.J. Lee
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Termination of Mission: Left post, Oct. 13, 1907
Note: Commissioned during a recess of the Senate.


Name: William Heimke
State of Residency: Kansas
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 10, 1908
Presentation of Credentials: May 2, 1908
Termination of Mission: Presented recall, Sep 30, 1909


HAITI

Name: Henry W. Furniss
State of Residency: Indiana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 23, 1905
Presentation of Credentials: Dec 30, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Sep 17, 1913
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 13, 1905.

HONDURAS

Name: Leslie Combs
State of Residency: Kentucky
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 12, 1902
Presentation of Credentials: [May 22, 1903]
Termination of Mission: Transmitted recall by note on or shortly before Feb 27, 1907
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902.
Transmitted credentials by note on May 22, 1903;
acknowledgement not found.
Also accredited to Guatemala;
resident in Guatemala.


Name: Joseph W. J. Lee
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 10, 1907
Note: Also commissioned to Guatemala;
did not present credentials in Honduras


Name: H. Percival Dodge
State of Residency: Massachusetts
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Presentation of Credentials: Jun 17, 1908
Termination of Mission: Left San Salvador, Feb 6, 1909
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 12, 1907.
Also accredited to El Salvador;
resident at San Salvador.


Name: William B. Sorsby
State of Residency: Mississippi
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 5, 1908
Note: Commissioned during a recess of the Senate.
Took oath of office, but did not proceed to post.


Name: Philip M. Brown
State of Residency: Massachusetts
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 11, 1908
Presentation of Credentials: Feb 21, 1909
Termination of Mission: Presented recall, Feb 26, 1910
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 10, 1908.


IRAN
(Persia)

Name: Richmond Pearson
State of Residency: North Carolina
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 17, 1902
Presentation of Credentials: May 19, 1903
Termination of Mission: Presented recall on or shortly before Nov 12, 1907
Note: Commissioned to Persia.


Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Presentation of Credentials: Dec 12, 1907
Termination of Mission: Left post, Jul 3, 1909
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 12, 1907.
Commissioned to Persia.


ITALY
(and Sardinia)

Name: Henry White
State of Residency: Rhode Island
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Apr 16, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Feb 26, 1907


Name: Lloyd C. Griscom
State of Residency: Pennsylvania
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1906
Presentation of Credentials: Mar 17, 1907
Termination of Mission: Presented recall, Jun 14, 1909


JAPAN

Name: Lloyd C.Griscom
State of Residency: Pennsylvania
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 16, 1902
Presentation of Credentials: Jun 22, 1903
Termination of Mission: Left Japan, Nov 19, 1905


Name: Luke E. Wright
State of Residency: Tennessee
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 25, 1906
Presentation of Credentials: May 26, 1906
Termination of Mission: Left Japan, Aug 13, 1907


Name: Thomas J. O'Brien
State of Residency: Michigan
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 11, 1907
Presentation of Credentials: Oct 15, 1907
Termination of Mission: Left post, Aug 31, 1911
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Dec 12, 1907.


KOREA

Name: Edwin V. Morgan
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 18, 1905
Presentation of Credentials: Jun 26, 1905
Termination of Mission: Japan assumed direction of
Korean foreign relations, Nov 17, 1905
Note: Morgan closed the Legation, Nov 28, 1905,
and left Korea, Dec 8, 1905

LIBERIA

Name: John R.A. Crossland
State of Residency: Missouri
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Jan 16, 1902
Presentation of Credentials: May 13, 1902
Termination of Mission: Left post, Jan 30, 1903


Name: Ernest Lyon
State of Residency: Maryland
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Mar 16, 1903
Presentation of Credentials: Jul 27, 1903
Termination of Mission: Probably presented recall on or shortly before Aug 25, 1910


LUXEMBOURG

Name: Stanford Newel
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 5, 1903
Presentation of Credentials: Jul 17, 1903
Termination of Mission: Presented recall, Jun 25, 1905
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation
on Nov 16, 1903.


Name: David J. Hill
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 15, 1905
Presentation of Credentials: Aug 17, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Jun 10, 1908
Note: Accredited also to the Netherlands; resident at The Hague.


Name: Arthur M. Beaupre
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 2, 1908
Presentation of Credentials: Jul 8, 1908
Termination of Mission: Relinquished charge
at The Hague, Sep 25, 1911
Note: Accredited also to the Netherlands; resident at The Hague.


MEXICO

Name: Edwin H. Conger
State of Residency: Iowa
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Jun 15, 1905
Termination of Mission: Left post, Aug 3, 1905


Name: David E. Thompson
State of Residency: Nebraska
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 24, 1906
Presentation of Credentials: Mar 8, 1906
Termination of Mission: Relinquished charge, Dec 1, 1909


MONTENEGRO

Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Oct 30, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Oct 27, 1907
Note: Accredited also to Greece and Bulgaria;
resident at Athens.


Name: Richmond Pearson
State of Residency: North Carolina
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Presentation of Credentials: May 20, 1908
Termination of Mission: Relinquished charge
at Athens, Jun 29 1909
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Dec 16, 1907.
Also accredited to Greece and resident at Athens.
Note 2: Flag is of Yugoslavia


MOROCCO

Name: Samuel R. Gummere
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Sep 29, 1906
Termination of Mission: Superseded, Jun 9, 1909

NETHERLANDS

Name: Stanford Newel
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 5, 1903
Termination of Mission: Presented recall, Jun 30, 1905
Note: Commissioned during a recess of the Senate;
recommissioned after confirmation on Nov 16, 1903.


Name: David J. Hill
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 15, 1905
Presentation of Credentials: Jul 15, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Jun 1, 1908
Note: Commissioned to the Netherlands and Luxembourg;
resident at The Hague.


NICARAGUA

Name: William L. Merry
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Presentation of Credentials: Dec 12, 1907
Termination of Mission: Superseded, Aug 24, 1908
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
to Nicaragua and Costa Rica;
resident at San Jose


Name: John Gardner Coolidge
State of Residency: Massachusetts
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 5, 1908
Presentation of Credentials: Aug 24, 1908
Termination of Mission: Appointment terminated, Nov 21, 1908
Note: Commissioned during a recess of the Senate.


NORWAY

Name: Charles H. Graves
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: May 31, 1905
Termination of Mission: Functions with respect to Norway ceased, Aug 6, 1906
Note: Commissioned to Sweden and Norway;
resident at Stockholm; on Nov 14, 1905, acknowledged instructions to exercise the functions of his office toward Norway separately.


Name: Herbert H. D. Peirce
State of Residency: Massachusetts
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 22, 1906
Presentation of Credentials: Aug 13, 1906
Termination of Mission: Presented recall, May 30, 1911


PANAMA

Name: William I. Buchanan
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 17, 1903
Termination of Mission: Left Panama, Feb 2, 1904
Note: Buchanan had presented credentials as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary on special mission in Dec 1903; he received new credentials as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary only a few days before he was to leave Panama and apparently did not present them. He ceased to act "on special mission," however, and conducted business in the capacity of Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary until his departure.


Name: John Barrett
State of Residency: Oregon
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 17, 1904
Presentation of Credentials: Jul 22, 1904
Termination of Mission: Left Panama, May 13, 1905


Name: Charles E. Magoon
State of Residency: Nebraska
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 3, 1905
Presentation of Credentials: Aug 7, 1905
Termination of Mission: Left post, Sep 25, 1906
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 16, 1905.


Name: Herbert G. Squiers
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 20, 1906
Presentation of Credentials: Nov 8, 1906
Termination of Mission: Left post, Aug 3, 1909
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 6, 1906.


PARAGUAY

Name: Edward C. O'Brien
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Aug 5, 1905
Termination of Mission: Left Montevideo, Oct 10, 1909
Note: Also accredited to Uruguay; resident at Montevideo.

PERU

Name: Leslie Combs
State of Residency: Kentucky
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1906
Presentation of Credentials: Apr 10, 1907
Termination of Mission: Presented recall, Feb 23, 1911

PORTUGAL

Name: Charles Page Bryan
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 7, 1903
Presentation of Credentials: Apr 25, 1903
Termination of Mission: Left post, Jan 16, 1910




RUSSIA

Name: Robert S. McCormick
State of Residency: Illinois
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1902
Presentation of Credentials: Jan 12, 1903
Termination of Mission: Presented recall, Mar 27, 1905
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on December 8, 1902.


Name: George V.L. Meyer
State of Residency: Massachusetts
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Apr 12, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Jan 26, 1907


Name: John W. Riddle
State of Residency: Minnesota
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1906
Presentation of Credentials: Feb 8, 1907
Termination of Mission: Left post, Sep 8, 1909

Note: Russian flag is not historically correct


SPAIN

Name: Arthur S. Hardy
State of Residency: New Hampshire
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1902
Presentation of Credentials: Mar 2, 1903
Termination of Mission: Presented recall, May 1, 1905
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902.


Name: William Miller Collier
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: May 15, 1905
Termination of Mission: Superseded, Jun 9, 1909


THAILAND
(Siam)

Name: Hamilton King
State of Residency: Michigan
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 27, 1903
Presentation of Credentials: Jul 3, 1903
Termination of Mission: Died at post, Sep 2, 1912
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Nov 16, 1903. Commissioned to Siam.

ROMANIA

Name: Henry L. Wilson
State of Residency: Washington
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1902
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Also commissioned to Greece and Serbia; declined appointment.


Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1902
Presentation of Credentials: Apr 7, 1903
Termination of Mission: Recommissioned to a different combination of countries
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902. Commissioned to Greece, Romania, and Serbia; resident at Athens.


Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary/Diplomatic Agent
Appointment: Jun 5, 1903
Termination of Mission: Presented recall, Jul 25, 1905
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Greece, Romania, and Serbia and
Diplomatic Agent to Bulgaria; resident at Athens. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Nov 16, 1903.


Name: John W. Riddle
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Oct 3, 1905
Termination of Mission: Left post, Jan 23, 1907
Note: Commissioned to Romania and Serbia; resident at Bucharest.


Name: Horace G. Knowles
State of Residency: Delaware
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 16, 1907
Presentation of Credentials: May 7, 1907
Termination of Mission: Recommissioned to a different combination of countries
Note: Commissioned to Romania and Serbia; resident at Bucharest.


Name: Horace G. Knowles
State of Residency: Delaware
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Termination of Mission: Left post, Feb 4, 1909
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 12, 1907.
Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Bucharest.


Name: Huntington Wilson
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 17, 1908
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; took oath of office, but did not proceed to post.


SWEDEN

Name: Charles H. Graves
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: May 31, 1905
Termination of Mission: Left post, Dec 12, 1913
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm. See also Norway




TURKEY

Name: John G. A. Leishman
State of Residency: Pennsylvania
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 18, 1906
Presentation of Credentials: Oct 5, 1906
Termination of Mission: Presented new credentials on May 17, 1909, after change of ruler; presented recall, Jun 10, 1909

SWITZERLAND

Name: Charles Page Bryan
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1902
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Did not serve under either of the commissions issued to him.


Name: Charles Page Bryan
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 8, 1902
Note: Did not serve under either of the commissions issued to him.

Name: David J. Hill
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 7, 1903
Presentation of Credentials: Feb 24, 1903
Termination of Mission: Presented recall, Jul 1, 1905


Name: Brutus J. Clay
State of Residency: Kentucky
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Jul 1, 1905
Termination of Mission: Superseded, Mar 1, 1910


UNITED KINGDOM

Name: Whitelaw Reid
State of Residency: New York
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Jun 5, 1905
Termination of Mission: Died at post, Dec 15, 1912

URUGUAY

Name: Edward C. O'Brien
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Jun 2, 1905
Termination of Mission: Left post, Oct 11, 1909
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

VENEZUELA

Name: William W. Russell
State of Residency: District of Columbia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 21, 1905
Presentation of Credentials: Aug 22, 1905
Termination of Mission: Left post, Mar 8, 1908; presented new credentials on Mar 15, 1909, when diplomatic relations were re-established; left post Mar 24, 1910
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 11, 1905. Jacob Sleeper was serving as Chargé d'Affaires ad interim on Jun 20, 1908, on which date he notified the Government of Venezuela that the United States had severed diplomatic relations with Venezuela.

YUGOSLAVIA

Name: Henry L. Wilson
State of Residency: Washington
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1902
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Commissioned to Serbia; also commissioned to Greece and Romania; declined appointment.


Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1902
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902. Commissioned Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Greece, Romania, and Serbia; took oath of office, but did not present credentials in Serbia until 1904; resident at Athens. Commissioned Jul 5, 1903, as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Greece, Romania, and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Athens.


Name: John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 1903
Presentation of Credentials: May 9, 1904
Termination of Mission: Presented recall, Jul 13, 1905
Note: Commissioned during a recess of the Senate as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Greece, Romania, and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Athens. Recommissioned on Nov 16, 1903. Commissioned to Romania and Serbia; resident at Bucharest.


Name: John W. Riddle
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: May 7, 1906
Termination of Mission: Left Bucharest, Jan 23, 1907
Note: Commissioned to Romania and Serbia; resident at Bucharest.


Name: Horace G. Knowles
State of Residency: Delaware
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 16, 1907
Termination of Mission Recommissioned to a different combination of countries
Note: Commissioned to Romania and Serbia; resident at Bucharest.


Name: Horace G. Knowles
State of Residency: Delaware
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Presentation of Credentials: Jul 1, 1907
Termination of Mission: Left Bucharest, Feb 4, 1909
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Bucharest. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned during a recess of the Senate on Dec 12, 1907.


Name: Huntington Wilson
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 17, 1908
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; took oath of office, but did not proceed to post.


Name: Spencer F. Eddy
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 11, 1909
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; served at Bucharest, but did not present credentials in Serbia.